Hračka mimozemšťanů, nebo zapomenutá technologie našich předků?

Tyto předměty jsou považovány za záhadu archeologie a všechny pokusy ji vyřešit bohužel selhaly. Více než 100 těchto anonymních a fascinujících předmětů bylo objeveno na románských nalezištích v Anglii, Belgii, Německu, Francii, Itálii, Lucembursku, Holandsku, Rakousku, Švýcarsku a východní Evropě. Neobjevují se v žádných dochovaných obrazech, nicméně lze je nalézt v muzeích a soukromých sbírkách.

Hračka mimozemšťanů, nebo zapomenutá technologie našich předků

Účel těchto podivných objektů – obecně nazývaných románský dvanáctistěn – byl mnohokrát debatovaný, ale stále není známo proč byly vyrobeny. Byl dvanáctistěn opravdu vyroben Římany, nebo jen nazván “římský”, protože mnoho z nich bylo objeveno v zemích, které byly kdysi součástí římské říše?

Zdá se, že původ artefaktu je také nejasný z důvodu, že jeho existence není zmíněna v žádných římských záznamech, které byly velice podrobné. Ve skutečnosti, existence artefaktu nebyla zmíněna v žádném historickém zdroji! Je tedy logické se domnívat, že objekty jsou jednoduše záhadou z období 2-3.století NL. Dvanáctistěn je vyroben z bronzu, nebo kamene a má dvanáct plochých pětiúhelníkových stran a každá má uprostřed otvor (většinou různých průměrů). Objekty jsou relativně malé, od 4 do 11 cm a mají různé designy a velikosti, ale vždy obsahují 12 klasických pětiúhelníků. I přes mnoho spekulací zatím nebyl určen účel a význam těchto objektů.

Mnoho lidí se snažilo zjistit pravdu o tomto záhadném prehistorickém artefaktu. Někteří tvrdí, že to byl instrument určený k vyměřování. Podle jiných to byly stojany na svíčky, nebo květináče, měřidlo o velikosti prstu, nebo dokonce sportovní náčiní pro hru. Současní badatelé přišli s myšlenkou, že dvanáctistěn reprezentuje “svatý symbol Druidů“, ale například řecký historik Plutarch (46-120 NL) identifikuje předmět jako instrument pro nebeská znamení. Podle něj reprezentuje dvanáct stran dvanáct znamení zvěrokruhu. Každopádně otázkou zůstává na základě čeho provedl Plutarch tuto identifikaci? A co ty podivné vybouleniny? Byly to jen pouhé dekorace, nebo detaily s nějakým důležitým posláním? Společně s těmito artefakty byl objeven také románský dvacetistěn – velice podobný tvarem, ale jeho účel je také neznámý.

Můžeme analyzovat tento úžasný artefakt z pradávného světa znovu a znovu, ale stále nejsme schopni objasnit jeho účel, funkci a autora. Očividně Římané, nebo někdo jiný, vyrobili “něco”, co nejsme dnes schopni vysvětlit.

[ngg src=“galleries“ ids=“10″ display=“basic_thumbnail“]

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x